سلام ، به هلدینگ توسعه تجارت سرافراز خوش آمدید.

بزرگراه نواب ، خروجی شمالی مترو نواب ، برج گردون شمالی ، طبقه 4و5، واحد 403 و 501
ایران ، تهران

کجا سرمایه گذاری کنیم؟

 

به هرنوع دارایی به شکل نقدی مانند پول نقد، موجودی حساب بانکی، ارزهای بین المللی و همچنین دارایی‌های غیر نقدی مثل: ملک، زمین، تجهیزات صنعتی و … 

سرمایهگفته می‌شود. 

 

سرمایه معانی مختلفی دارد و با توجه به مفهومی که کلمه سرمایه در آن استفاده می‌شود، متفاوت است.  در کل، تمام منابع مالی و پولی و منابع قابل تبدیل به پول، سرمایه 

نام دارد. 

 

جوامع و شرکت هایی که عملکرد و فعالیت بهتری دارند نسبت به رقبای خود عموما سرمایه بیشتری دارند. امروزه، نیروهای انسانی هم نوعی سرمایه محسوب می‌شوند. 

 

سرمایه به دو شکل نقدی و غیر نقدی درنظر گرفته می‌شود.سرمایه نقدی به پول نقد گفته می‌شود و سرمایه غیر نقدی شامل انواع دارایی‌ها است که هر فرد در اختیار دارد.

 

تفاوت پول نقد و سرمایه در این است که پول، فقط نقدینگی است که همیشه در دسترس بوده و قابل تبادل سریع می‌باشد. درمقابل سرمایه، مدت زمان و طول عمر زیادتری دارد و در جهت ایجاد ثروت در سرمایه‌گذاری، استفاده می‌شود.

 

سرمایه‌گذاری

 

سرمایه‌گذاری به عبارتی سپرده‌گذاری پول و یا دارایی است که با هدف دستیابی به سود بیشتر انجام می‌گردد و ممکن است به شکل کوتاه‌مدت و یا بلند‌مدت باشد. به شکل دقیق‌تر، سرمایه‌گذاری یعنی افراد مقدار مشخصی از پول خود را در زمینه‌ای به کار ببرند که از این راه اصل پول و سرمایه آن‌ها حفظ شود و همچنین به سود دست پیدا کنند.

 

در واقع سرمایه‌گذاری به عنوان راهی برای حفظ ارزش پول است. در شرایط نابسامان اقتصادی و تحریم، سرمایه‌گذاری مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است و با یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه می توان در همین دوره نیز سرمایه خود را چند برابر کرد.

 

شناختن راه‌ها و روش‌های سرمایه‌گذاری پرسود باعث صرفه‌جویی در زمانی می‌شود که افراد در جستجوی این راه‌ها از دست می دهند.

 

سرمایه‌گذاری را  می‌توان به سه گروه عمده تقسیم کرد: مالکیتی، اعتباردهی، معادل نقدی

 

 

سرمایه‌گذاری مالکیتی

 

اولین نوع سرمایه‌گذاری و در واقع پرسودترین نوع آن، سرمایه‌گذاری مالکیتی می‌باشد که در ضمن پرخطرترین نوع سر مایه‌گذاری نیز محسوب می شود.

 

در این نوع سرمایه‌گذاری، شخص در ازای سرمایه خود، مالکیت کالا یا خدماتی را به دست می‌آورد که از تمام موارد سود یا ضرر آن متاثر است.

 

سرمایه‌گذاری مالکیتی انواع مختلفی دارد که به چند مورد آن اشاره میکنیم:

هزینه‌ای که برای شروع و اداره‌ی یک کسب‌وکار صرف می‌شود نوعی سرمایه‌گذاری مالکیتی است. این نوع سرمایه‌گذاری در جهت کارآفرینی بوده و یکی از سخت‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها است، چون به غیر از پول به موارد دیگری مثل دانش، خلاقیت و نوآوری نیازمند است.

 

اما درصورت موفقیت، این نوع سرمایه‌گذاری، بازگشت سرمایه‌ی بسیار زیادی به همراه دارد. کارآفرینان با تولید و فروش یک محصول یا خدمات به متقاضیان، منجر به کسب درآمد بسیار زیادی می شوند. استیو جابز، مؤسس شرکت اپل و یکی از ثروتمندترین افراد دنیا بهترین مثال در این مورد است.

 

 

خرید ملک

 

خرید و فروش ملک، زمین و یا اجاره دادن آن ملک نوعی از سرمایه‌گذاری مالکیتی می باشد. البته این نکته را در نظر داشته باشید، خانه‌ای که برای زندگی کردن خریداری می‌کنید به هیچ عنوان سر مایه‌گذاری محسوب نمی شود. در این خرید علیرغم اینکه با گذشت زمان قیمت ملک شما افزایش می‌یابد اما درآمد شما افزایش نمی‌یابد. در مواردی هم رکود اقتصادی تهدیدی برای آن محسوب می‌شود. در این مورد، به عنوان یک سرمایه‌گذاری سودمند نمی‌توانید بهره‌مند شوید.

 

 

خرید اجناس گران قیمت

 

خرید طلا، سکه، اقلام قیمتی مثل آثار هنری یا عتیقه، می‌تواند نوعی سرمایه‌گذاری مالکیتی باشد. اینگونه سرمایه‌گذاری‌ها در کوتاه‌مدت شاید چندان جالب به نظر نرسند، اما با گذشت زمان، قیمت آنها افزایش یافته و به نوبه خود باعث افزایش درآمد می‌شوند.

 

 

خرید سهام

 

خرید سهام نوعی سرمایه‌گذاری مالکیتی است. سهام بعنوان مدرکی نشان دهنده مالکیت شما از سهم یک کارخانه یا شرکت است. به عبارتی همه‌ی اوراق بهادار سرمایه‌گذاری مالکیتی محسوب می‌شوند.

 

در خرید سهام تنها یک قرارداد در اختیار شما قرار می‌گیرد، با این حال شما مالک بخشی از ارزش آن شرکت خواهید بود.

 

با توجه به ارزش بازاری که سهام آن را در اختیار دارید، سود مورد نظر را دریافت خواهید کرد در واقع اگر شما سهام‌دار شرکتی هستید و درصورتیکه این شرکت سودی به‌دست آورد، اگر سرمایه‌گذارها سهم‌شان را از شرکت طلب کنند، باعث افزایش قیمت خواهند شد و اگر شما تصمیم بگیرید سهام‌تان را بفروشید سود شما نیز افزایش می یابد.

 

 

 

سرمایه‌گذاری اعتباردهی

 

نوع دیگری از سرمایه‌گذاری، اعتباردهی است. در این نوع سرمایه‌گذاری، شما مانند یک بانک عمل می‌کنید. در برابر اوراق قرضه‌ای که برای یک شرکت صادر می‌شود شما مقدار پول مشخصی را در یک دوره‌ی مشخص دریافت میکنید، علیرغم اینکه ممکن است در طول این مدت، ارزش سهام آن افزایش یابد و یا ممکن است ارزش سهام بسیار سقوط کند و حتی امکان ورشکسته شدن شرکت نیز وجود دارد.

 

در هر دو مورد کسی که مالکیت اوراق قرضه را در اختیار دارد پول خود را دریافت می‌کند و درحقیقت در سود و ضرر شرکت سهیم نیست. این نوع سرمایه‌گذاری‌ها در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌های مالکیتی خطر کمتری دارند اما سود آنها نیز کمتر است.

 

 

حساب پس‌انداز

 

حتی حساب پس‌انداز هم نوعی سرمایه‌گذاری اعتباردهی است. با داشتن یک حساب پس‌انداز در بانک در یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت شرکت می‌کنید. شما با در اختیار قرار دادن مبلغی پول به بانک می‌توانید یا سود آن را دریافت کنید و یا از تسهیلات آن مانند گرفتن وام برخوردار شوید.

 

بازگشت سرمایه‌ در این نوع سرمایه‌گذاری بسیار کم است اما خطر آن نیز به مراتب کمتر از انواع دیگر است، چون بانک‌ها تحت حمایت شرکت‌‌های بیمه هستند.

 

 

اوراق بهادار

 

اوراق بهادار هم در دسته سرمایه‌گذاری اعتباردهی جای می‌گیرند. این اوراق شامل دسته‌ی گسترده‌ای از اوراق خزانه‌داری، وام‌های بین‌المللی تا اوراق قرضه‌ی بنگاه‌های کوچک می‌باشند. 

 

میزان خطر و بازگشت سرمایه‌ی اوراق قرضه‌ی مختلف، متفاوت است اما به‌طور کلی خطر سرمایه‌گذاری اعتباردهی در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌های مالکیتی بسیار کمتر است اما سود کم‌تری دارد.

 

 

 

معادل نقدی

 

کارکرد سرمایه‌گذاری معادل نقدی، مشابه پول نقد است، از این لحاظ که به ‌سادگی می‌توان آن را به پول نقد تبدیل کرد. سرمایه‌گذاری در این روش راحت‌تر به پول نقد تبدیل می‌شود، به راحتی می توان از صندوق سرمایه‌گذاری چک نوشت و آن را نقد کرد.

 

در این نوع سرمایه‌گذاری، پول اشخاص به شکل حرفه‌ای مدیریت می‌شود و سرمایه شخص به وسیله یک گروه حرفه‌ای و متخصص در مسائل مالی و سرمایه‌گذاری هدایت می‌گردد.

 

در صندوق‌ها سبدی از دارایی‌ها تشکیل شده و متنوع‌سازی دارایی انجام می‌شود که باعث کاهش خطر سرمایه‌گذاری می‌شود. و همچنین این صندوق‌ها در دوره‌های زمانی معین از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار بازرسی می‌شوند.

 

سرمایه‌گذاری  به دو نوع کوتاه‌مدت و بلند‌مدت تقسیم میشود.

 

 

 

سرمایه گذاری کوتاه‌مدت

 

سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت به سپرده‌ای گفته می‌شود که به شکل نامحدود واریز و برداشت دارد و در هر زمان قابل برداشت است. این نوع سرمایه‌گذاری از منابع ارزان قیمت محسوب میشود. بعنوان مثال میزان سوددهی در سپرده‌های کوتاه‌مدت بانکی، کمتر از یک سال است. و نیز قابل افزایش و یا کاهش می‌باشد. بانک، سود سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت را به درخواست مشتری، به صورت ماهانه واریز می‌کند. اما اگر در این نوع سپرده، برداشت پیش از یک ماه انجام شود هیچ سودی به آن تعلق نمی‌گیرد.

 

 

سرمایه گذاری بلند مدت

 

در سپرده سرمایه‌گذاری بلند‌مدت، سرمایه فرد در بانک به مدت طولانی سپرده‌گذاری شده و درفعالیت‌های بلندمدت شرکت می‌کند. در این نوع سرمایه‌گذاری برداشت محدود است و فرد توان برداشت وجه سپرده خود را در هر زمانی ندارد. در واقع سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت، سپرده‌ای است که افراد برای سرمایه‌گذاری و دریافت سود بیشتر در بانک می‌گذارند و متناسب با سرمایه خود از سود حاصل از سرمایه‌گذاری بهره‌مند می‌شوند. 

 

در حساب سپرده بلند‌مدت در بانک، مدت معینی مانند دو ، سه ، چهار و یا پنج سال مورد نظر قرار می‌گیرد و براساس آن سود به سرمایه تعلق می‌گیرد. مبلغ سپرده‌گذاری شده را در سپرده بلندمدت نمی‌توان از یک بانک به بانک دیگر انتقال داد.

 

شرایط همه بانک ها در سپرده‌گذاری و همچنین مدت و میزان سود‌دهی تقریبا یکسان است. در کل، بانک و سپرده‌گذاری در بانک برای کسانی که درصدد سپرده‌گذاری و نگهداری وجوه نقد خود هستند، معمولا محل امنی به شمار می‌آید. به این دلیل مردم به بانک‌ها اطمینان دارند که نوعی مزیت محسوب می شود. در این نوع سرمایه‌گذاری افراد مطمئن هستند که نقدینگی خود را در محلی به امانت سپرده‌اند که علاوه بر نگهداری وجه، به طور ماهیانه و یا سالانه سود دریافت خواهند کرد. بخاطر همین موضوع مردم به بانک‌ها روی آورده و حاضرند وجه نقد خود را برخلاف سوددهی بسیار پایین، در بانک ها سپرده گذاری کنند.

 

در مقابل سپرده گذاری در بانک‌ها معایبی نیز دارد از جمله اینکه میزان سود به ازای پول سپرده‌گذاری شده، چه کوتاه‌مدت و چه بلندمدت، بسیار کم است و ارزش سپرده‌گذاری را ندارد و سود ناچیزی عاید افراد می‌کند. 

 

از طرف دیگر درصورتیکه بانک و یا موسساتی که افراد در آن سپرده‌گذاری کرده‌اند، دچار ورشکستگی شوند یا تعطیل و پلمپ گردند، این افراد هستند که ضرر و زیان را متحمل خواهند شد. سرنوشت سپرده، نامعلوم بوده، در بیشتر موارد نیز تمام پولی که اختصاص داده‌اند از دست می‌رود و یا احتمال دارد تنها مبلغ ناچیزی به آن ها مسترد شود.

 

 

سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم چیست؟

 

سرمایه‌گذاری در بورس با روش‌های متفاوتی انجام می شود. برای این کار باید برخی معیارها را رعایت کرد. قبل از همه چیز یک سرمایه‌گذار بورس باید شرایط خود را برای این در نظر بگیرد و به بررسی بعضی فاکتورها بپردازد، ازجمله میزان آشنایی با بورس، سطح اطلاعات مالی، میزان ریسک‌پذیری، مقدار زمان قابل صرف برای بررسی و تحلیل و مهارت‌های فرد در سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سهام.

 

بعد از بررسی این فاکتورها می توان تصمیم گرفت که به چه روشی در بورس سرمایه‌گذاری کرد.

 

به طور کلی می توان گفت دو روش سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد: مستقیم و غیرمستقیم

 

 

سرمایه‌گذاری مستقیم

 

در این روش فرد شخصا اقدام به خرید و فروش سهام می نماید. در سرمایه‌گذاری مستقیم  به علت نوسان بورس، فرد به مهارت بالایی نیاز دارد. پس برای این کار در مرحله اول، فرد باید به اندازه کافی با مهارت سرمایه‌گذاری در بورس آشنا باشد. و همچنین از دانش مالی کافی برخوردار باشد. در غیر این صورت با استرس بالایی مواجه شده و امکان ضرر کردن فرد بالا می‌رود. بنابر این سرمایه‌گذاری مستقیم مناسب افرادی است که اطلاعات مالی و مهارت کافی داشته باشند.

 

 با توجه به این نکته که علاوه بر مهارت، فرد باید زمان کافی برای تحلیل و بررسی شرکت‌ها درنظر بگیرد تا بتواند گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری به دست بیاورد. 

 

برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس می‌توان از طریق مراجعه حضوری به کارگزار خرید و فروش آنلاین و همینطور به صورت خرید و فروش اینترنتی سهام، اقدام کرد.

 

 

 

سرمایه‌گذاری غیر مستقیم

 

برای افرادی که به دلایل مختلف قادر به سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم نیستند، این روش توصیه می‌شود. در روش سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، مدیریت سرمایه‌ی فرد سرمایه گذار به دست افرادی انجام می‌شود که هم از مهارت و دانش مالی بالایی برخوردارند و هم زمان زیادی را به طور مستقیم صرف بررسی تحلیل گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می کنند. در این 

صورت سرمایه فرد با یک تیم حرفه‌ای مدیریت می‌شود.

 

دو روش برای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بورس وجود دارد: سرمایه‌گذاری از راه صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری با استفاده از شرکت‌های سبدگردان

 

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

 

صندوق سرمایه‌گذاری مجموعه‌ای است از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار. در واقع شرکتی است که در آن افراد مختلف پول‌های خود را با هم و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می کنند. در این نوع سرمایه‌گذاری، سرمایه‌ی فرد بخشی از کل سرمایه‌ی صندوق خواهد بود. در نتیجه هر شخص متناسب به سود یا زیان صندوق، از آن  تاثیر خواهد گرفت.

 

موارد زیر از مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری است:

 

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها، نظارت و شفافیت اطلاعاتی، صرفه‌جویی نسبت به مقیاس در کنار این مزایا سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری ریسک‌هایی هم به دنبال دارد. نخست این که سود اوراق با درآمد ثابت تغییر می‌کند. 

 

صندوق‌ها همیشه بخشی از سرمایه خود را برای اوراق بهادار با درامد ثابت در نظر می‌گیرند.  این درصد متناسب با نوع و ماهیت صندوق‌ها تعیین شده و متفاوت است. 

 

در صورت تغییر سود این اوراق، سود و بازده صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز تغییر می کنند. کاهش ارزش سهام‌های موجود در پورتفوی صندوق، ریسک دیگری برای این نوع سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

 

درنهایت میزان سهام هر صندوق با توجه به نوع و ماهیت آن صندوق متفاوت است.

 

 

شرکت‌های سبدگردان

 

سبدگردانی به معنی چیدمان صحیح دارایی‌ها است بعنوان یک سبد مشخص که میزان دارایی‌هـا و زمـان خرید و فروش آنها به دقت تعیین و بررسی می‌شود.

 

روشی دیگر برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس، سرمایه‌گذاری از طریق شرکت‌های سبدگردان است.

 

در این روش نیز ارائه خدمات با حضور متخصصین و بـه کارگیری روش‌های مناسـب برای تجزیـه و تحلیل مسائل بازار در زمینه تشکیل سبدهای سـرمایه‌گذاری و مدیریت آن انجام 

می‌شود. در سبدگردانی سرمایه فرد مستقیما و براساس سطح ریسک‌پذیری و علایق او توسط سبدگردان مدیریت می شود.

 

همچنین موارد ذکر شده جزو مزایای سبدگردانی محسوب می‌شود اما بزرگترین عیب سبدگردانی، انتخاب یک سبدگردان نامناسب است. عدم انتخاب سبدگردان مناسب ممکن است زیان‌های سنگینی به دنبال داشته باشد. زیرا سرمایه‌ی فرد به طور مستقیم توسط سبدگردان مدیریت می‌شود و هر ضرری که حاصل شود مستقیما از سرمایه‌ی فرد خواهد بود.

 

 

شرکت مشاور سرمایه‌گذاری

 

شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند و به افراد یا شرکت‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری مشاوره می دهند.

 

برای خرید و فروش سهام در شرکت سرمایه‌گذاری، چندین ساعت تا چندین ماه زمان صرف می شود.

 

بیشترین سود حاصل در شرکت سرمایه‌گذاری در نتیجه اقتدار کاری بر اساس تفکر کوتاه مدت بر روی یک سهام ایجاد می‌گردد.

 

دپارتمان اقتصادی مالی و تجاری سرافراز با اندیشه ارائه سبد کامل از خدمات کاربردی در حوزه پولی و مالی و همچنین مدیریت سرمایه و مشاوره سرمایه‌گذاری تشکیل شده است. این دپارتمان اقتصادی با ایجاد هم‌افزایی سازنده بین شرکت‌های زیر مجموعه و تعامل مثبت با شرکا و ذینفعان خود و اتکا به توانمندی‌های مدیریتی و سرمایه انسانی، زمینه مناسبی برای خدمات فراهم آورده است.

 

موضوع فعالیت این گروه مالی عبارت است از: سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای با هدف کسب انتفاع.

 

 فعالیت این مجموعه به صورتی است که به تنهایی یا به همراه اشخاص تحت کنترل یا اشخاص تحت کنترل واحد، کنترل شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه‌پذیر را در اختیار گرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه یابد.

 

موارد زیر از جمله شرکت‌هایی هستند که این مجموعه تا دو سال آینده درصدد تاسیس آن می‌باشد:

 

شرکت خدمات ارزی صرافی سرافراز، شرکت کارگزاری سرافراز، شرکت تامین سرمایه سرافراز، شرکت لیزینگ سرافراز، شرکت سرافرازخودرو، شرکت خدمات مالی سرافراز، شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری و همچنین راه اندازی پلتفرم تبادل فرصت‌های اقتصادی تجار و بازرگانان معتبر داخلی و خارجی.

 

هلدینگ سرافراز این افتخار را دارد که با افراد متخصص و متعهد در زمینه سرمایه‌گذاری و مشاوره مالی و اقتصادی درخدمت مشتریان محترم باشد.